حمله علیه دفاع مربع و یک

زمان درج: ۱۳۹۱/۸/۲۸ ۱۲:۰:۱۸ | اضافه به علاقه مندی ها | چاپ

حمله علیه دفاع مربع و یک

عنوان بحث من حمله ای است که بتواند در مقابل دفاع "مربع و یک"حریف مورد استفاده قرار گیرد. من در مورد فلسفه ی این دفاع و نظریه خودم مبنی بر این که چگونه می توان به این دفاع و دیگر دفاع های منطقه ای حمله کرد، کاوش می کنم.

نویسنده: دراگان ساکُتا Dragan Sakota
دراگان ساکُتا سرمربی گری تیم های زادار و کیبونا زاگرب از کرواسی و تیم های پائوک، ایراکلیس، پریستری، آریس و آ.اِ.ک از یونان را بر عهده داشته است. همچنین او سرمربی تیم المپیاکو یونان بوده است. او در سال 1991 با تیم پائوک موفق شد قهرمانی جام ساپُرتا را از آن خود کند.
هر سرمربی بسکتبال هنگام چیدن یک تیم در کنار هم، می خواهد که نعدادی بازیکن دفاعی خوب و رضایت بخش در فهرست تیم خود داشته باشد. به همین دلیل است که یک مربی وقت زیادی از زمان تمرین خود را صرف کار بر روی دفاع تیمی و انفرادی تیمش می کند. از آنجا که دفاع اصلی هر تیم نفر به نفر می باشد، بیشترین رضایت سرمربی هنگامی است که می بیند دفاعش قادر است یارگیری موفقی در برابر یاران برجسته تیم حریف داشته باشد.
در واقع، همه می دانند که محافظت از ستاره ی حریف کاری بسیار مشکل است. همچنین برای یک تیم مشکل است تا در برابر تیمی بازی کند که بازی های تهاجمی رده بالا دارد و می تواند با راه های متنوعی حمله کند. مواجهه با این دو نوع مشکل دلایل اصلی مربیان برای استفاده از دفاع های متناوب همانند دفاع ساده ی منطقه ای و دفاع غیر معمول منطقه ای، می باشد.
عنوان بحث من حمله است که بتواند در مقابل دفاع منطقه ای 4-1 حریف مورد استفاده قرار گیرد. با این حال، قبل از این که من در مورد فلسفه ی این دفاع و نظریه خودم مبنی بر این که چگونه می توان به این دفاع و دیگر دفاع های منطقه ای حمله کرد، کاوش کنم؛ مایلم که تجربه ام را در رابطه با مواجه شدن با یک دفاع 4-1 در میان بگذارم. اولین بار در سال 1987 در دیدار پایانی جام یوگوسلاوی بود. من هم مانند هر مربی جوان و کم تجربه ی دیگر شوکه شده بودم و آمادگی تغییر دفاع تیم حریف به دفاع منطقه ای 4-1 را نداشتم. از آن جا که من حمله ی تیم خودم را برای این دفاع سازماندهی نکرده بودم، از روی غریزه ی خودم عمل کردم. من سریعا بازیکنی را که به شدت توسط بازیکن حریف یارگیری شده بود، تعویض کردم. تیم حریف بعد از این حرکت از دفاع 4-1 به دفاع منطقه ای ساده تغییر حالت داد و خوشبختانه بازی به سود ما ادامه یافت.
از آن روز به بعد، من وقت زیادی را صرف فکر کردن درباره ی این که چگونه می توان با این نوع دفاع مواجه شد کردم و در حال حاضر نیز من قبل از هر بازی توجه خاصی به امکان استفاده شدن این دفاع می کنم. به همین خاطر من و بازیکنانم شوکه نخواهیم شد. من یک بازی آماده برای هر نوع دفاع غیر معمول مثل: "مربع و یک"، "مثلث و دو" و در نهایت "لوزی و یک"، دارم.
 
دفاع "مربع و یک"
دفاع "مربع و یک" دفاعی است که در آن چهار نفر دفاع منطقه ای مربعی و نفر پنجم در مقابل بهترین بازیکن حمله دفاع مستحکم نفر به نفر را اجرا می کنند (دیاگرام 1).

حمله علیه دفاع مربع و یک

 هدف این دفاع این است که از بازیکن امتیاز آور جلوگیری به عمل آورد. دفاع مربعی هم برای جلوگیری از پرتاب های آزاد در داخل محوطه می باشد. به هر حال این دفاع هم ضعف های خاص خود را دارد.
دفاع "مربع و یک" دفاع خوبی در مقابل تیمی که چندین شوت زن خوب از بیرون دارد، نمی باشد و می تواند به راحتی با نفوذ در فضاهای خالی شکسته شود.
بهترین راه برای حمله به این نوع دفاع این است که یک بازیکن را در فضاهای خالی بین دو یار دفاعی حریف قرار داد. سپس این بازیکن باید تلاش کند تا برای کشاندن دو مدافع به سمت خود برای پوشش، به این فضای خالی نفوذ کند. این کار به سرعت فضا را برای بازیکن بال باز می کند. یک بار که توپ به بیرون پرتاب می شود، نباید حرکات تهاجمی مهاجم در مقابل دفاع منطقه ای، تفاوت زیادی داشته باشد.
اگرچه در زمانی که یک بازیکن به صورت انفرادی توسط دفاعی که ساختار منطقه ای را دنبال نمی کند، تحت فشار قرار می گیرد، تفاوت اندکی مشاهده می شود. برای آن که به هم تیمی های خود فضای بیشتری بدهد و همین طور تهدید تهاجمی خود را حفظ کند، این بازیکن باید همواره خود را در بیرون یا نزدیک خط عرضی قرار دهد. به هر حال در این حرکت حمله در زمانی که بازیکن تحت فشار گارد راس باشد، مشکلی به وجود می آید. در این مورد، گارد راس باید با 2، پست و وظایف خود را جا به جا کنند. به هر حال، بهتین راه حل این است که دو گارد راس داشته باشیم تا حمله بتواند به راحتی و موثر انجام شود.
شما با این حمله متوجه می شوید که کار بازیکن تحت فشار در مواجهه با این دفاع پیچیده خواهد شد. به همین دلیل چهار بازیکن دیگر وظایف سنگین تری دارند. آن ها باید بر پایه اصول تهاجمی بر دفاع منطقه ای معمولی، حمله کنند. بهترین راه برای آماده سازی در برابر این دفاع، استفاده از تمرین پوششی در جلسات تمرینی می باشد. ما حمله را مجبور می کنیم تا به فضاهای خالی نفوذ کند و آرایش دفاعی را بر هم ریزد و بتواند موقعیت شوت راحت به وجود آورد. هنگام آماده سازی برای این دفاع، بسیار لازم و ضروری می باشد که هر بازیکن سر جای خود قرار گیرد. شما باید چهار بازیکن موثر شوت زن، داشته باشید. آن ها باید بسیار چابک و پاس دهندگان خوبی باشند. از آن جا که با دفاع پر جنب و جوشی مواجه هستید، شما باید یک بازیکن پست پایین بزرگی داشته باشید که تمام کننده اشتباهات باشد و بتواند ریباند حمله انجام دهد. بعد از این که آمادگی های لازم جهت حمله به این دفاع انجام و بهترین بازیکنان انتخاب شدند، شما می توانید برای انتخاب یک یا چند سیستم مناسب برای دفاع منطقه ای "مربع و یک" اقدام کنید. در این لحظه، من سیستمی را که برای مدت طولانی در مقابل دفاع "مربع و یک" استفاده کرده ام و بسیار موثر و برای من کمک کننده بوده است را برای شما شرح خواهم کرد.
حمله
آرایش پایه حمله ما 4-1 پایین می باشد (دیاگرام 2).

حمله علیه دفاع مربع و یک
بازیکن پست 1 بازی را سازماندهی می کند به نحوی که منتظر 3 که تحت فشار است، می شود تا از اسکرین  4 و در ادامه ی آن در سمت دیگر استفاده کند. در این جا او از بازیکنان 2 و 5 دابل اسکرین دریافت خواهد کرد (نمودار 3).

حمله علیه دفاع مربع و یک
از آن جا که کل دفاع بر روی توپ و شوت بعد از دابل پیک متمرکز است، از این دابل پیک می توان به عنوان تله استفاده کرد، طوری که بازی به سمت دیگر منتقل شود. همزمان با عبور 3 از دابل پیک، 22 با تمام سرعت به سمت دیگر می دود و 4 بدون معطلی به بالا برای دریافت پاس از 1 می آید (دیاگرام 4).

حمله علیه دفاع مربع و یک
به محض اینکه 4 توپ را می گیرد، باید فورا آن را به 2 پاس دهد. 2 نیز باید فورا اقدام به شوت آزاد کند.
4 بعد از پاس خود باید به سمت سبد حرکت کند و منتظر پاس برگشتی از 2 برای یک لی آپ راحت باشد. 2 اتخاب های زیادی دارد. فرض کنید این بازیکن، شوت زن خوبی باشد. اولین انتخاب او این است که به سبد نگاه کند و اگر آزاد باشد، شوت بزند. او همچین باید حواسش به حرکت 4 برای لی آپ باشد. به هر حال سومین انتخاب او بازیکن 5 است که به سرعت به پست بالا آمده است. 2 می تواند به او برای یک شوت و یا بازی پست بالا-پایین پاس دهد (دیاگرام 5).

حمله علیه دفاع مربع و یک
اگر 2 هیچ یک از این کارها را انجام نداد، می تواند توپ را به گارد راس واگذار کند که به سمت توپ برای دریافت آن با قدرت حرکت کرده است.
بعد از پاس، آرایش تیم دقیقا همان آرایشی است که در ابتدای بازی بود، با این تفاوت که جای بال ها عوض شده است (دیاگرام 6).

حمله علیه دفاع مربع و یک
بنابراین، 2 به 3 پیک می دهد و به سمت مخالف می رود. به دنبال آن 5 برای دریافت پاس به بالا می آید (دیاگرام 7).


حمله علیه دفاع مربع و یک
سپس، 5 به 2 که هم می تواند به طرف سبد حمله کند و هم خود 5 را تغذیه کند و هم با او بازی پیک و رول را اجرا کند، پاس می دهد (دیاگرام 8).

حمله علیه دفاع مربع و یک
 
نتیجه گیری
هرگز به خود و تیم اجازه ندهید که به هنگام مواجهه با این نوع دفاع ها غافلگی شوید. با آماده بودن، شما به حریف خود می فهمانید که انتظار این حرکت را داشته اید.
از تمامی اصول حمله در برابر دفاع منطقه ای استفاده کنید.
حمله ی عاقلانه ای را انتخاب کنید که بازیکن تحت فشار بتواند طوری حرکت کند که به هم تیمی های خود فضای بیشتر و موثرتری بدهد.
چهار بازیکنی که با دفاع منطقه ای مواجه می شوند، باید وظایف خود را نسبت به گذشته بهتر انجام دهند، زیرا بازیکن تحت فشار فضا را برای آن ها باز کرده است.
از آنجا که بازیکن تحت فشار گارد راس تیم است، توصیه می شود که این بازیکن جای خود را با گارد دیگری عوض کند که تحت فشار نیست و یا تیم در صورت امکان دو گارد راس داشته باشد.
بعد از هر شوت باید موقعیت برای ریباندرها فراهم باشد، چون ممکن است آسیب پذیری تیم حریف در این نقطه باشد.
بسیار مهم است که انتخاب عاقلانه از چهار بازیکن داشته باشید که بتوانند با دفاع منطقه ای مواجهه بشوند. بازیکنان کناری باید شوت زنان خوبی باشند و 4 نیز که کلید شکستن این دفاع است، باید شوت زن و پاسور خوبی باشد.
به دفاعی مستحکم که موقعیت را برای شما مناسب می کند و توپ و فرصت ضدحمله را در اختیار شما قرار می دهد، اصرار ورزید. این کار از شکل گیری آرایش دفاعی حریف جلوگیری می کند.
خیلی از مربیان روش دفاع غیر معمول را روشی ضعیف برای دفاع می دانند و من نیز از بعضی جهات با آن ها موافقم. به هر حال، این دفاع حریف را غافلگیر می کند و من قویا پیشنهاد می کنم که قبل از هر بازی، مربی دقایقی را صرف وظایف بازیکنان در مقابل این نوع دفاع ها کند.
 
 

Share
Comment's

فارسی را پاس بداریم

 

نظرات کاربران (1)


سلام و احترام فراوان برای ایجاد این سایت، اگه امکان داره بیشتر در مورد حمله علیه مربع به یک توضیحات قرار بدهید دوستار شما فرهادی
esmail

ما را از نظرات خود آگاه سازید:


 نام

 ایمیل

 وب سایت
 

 تمامی حقوق متعلق است به Slam.ir

برنامه نویسی وب || پشتیبانی || پرتال || توسعه نرم افزار خاتم