حمله در مقابل دفاع لوزی و یک

زمان درج: ۱۳۹۱/۸/۲۹ ۱۵:۷:۱۸ | اضافه به علاقه مندی ها | چاپ

حمله در مقابل دفاع لوزی و یک

عنوان بحث من حمله ای است که بتواند در مقابل دفاع لوزی و یک حریف مورد استفاده قرار گیرد. من در مورد فلسفه ی این دفاع و نظریه خودم مبنی بر این که چگونه می توان به این دفاع و دیگر دفاع های منطقه ای حمله کرد، کاوش می کنم.

نویسنده: دراگان ساکُتا Dragan Sakota

 دراگان ساکُتا سرمربی گری تیم های زادار و کیبونا زاگرب از کرواسی و تیم های پائوک، ایراکلیس، پریستری، آریس و آ.اِ.ک از یونان را بر عهده داشته است. همچنین او سرمربی تیم المپیاکو یونان بوده است. او در سال 1991 با تیم پائوک موفق شد قهرمانی جام ساپُرتا را از آن خود کند.
هر سرمربی بسکتبال هنگام چیدن یک تیم در کنار هم، می خواهد که تعدادی بازیکن دفاعی خوب و رضایت بخش در فهرست تیم خود داشته باشد. به همین دلیل است که یک مربی وقت زیادی از زمان تمرین خود را صرف کار بر روی دفاع تیمی و انفرادی تیمش می کند. از آنجا که دفاع اصلی هر تیم نفر به نفر می باشد، بیشترین رضایت سرمربی هنگامی است که می بیند دفاعش قادر است یارگیری موفقی در برابر یاران برجسته تیم حریف داشته باشد.
در واقع، همه می دانند که محافظت از ستاره ی حریف کاری بسیار مشکل است. همچنین برای یک تیم مشکل است تا در برابر تیمی بازی کند که بازی های تهاجمی رده بالا دارد و می تواند با راه های متنوعی حمله کند. مواجهه با این دو نوع مشکل دلایل اصلی مربیان برای استفاده از دفاع های متناوب همانند دفاع ساده ی منطقه ای و دفاع غیر معمول منطقه ای، می باشد.
عنوان بحث من حمله است که بتواند در مقابل دفاع منطقه ای 4-1 حریف مورد استفاده قرار گیرد. با این حال، قبل از این که من در مورد فلسفه ی این دفاع و نظریه خودم مبنی بر این که چگونه می توان به این دفاع و دیگر دفاع های منطقه ای حمله کرد، کاوش کنم؛ مایلم که تجربه ام را در رابطه با مواجه شدن با یک دفاع 4-1 در میان بگذارم. اولین بار در سال 1987 در دیدار پایانی جام یوگوسلاوی بود. من هم مانند هر مربی جوان و کم تجربه ی دیگر شوکه شده بودم و آمادگی تغییر دفاع تیم حریف به دفاع منطقه ای 4-1 را نداشتم. از آن جا که من حمله ی تیم خودم را برای این دفاع سازماندهی نکرده بودم، از روی غریزه ی خودم عمل کردم. من سریعا بازیکنی را که به شدت توسط بازیکن حریف یارگیری شده بود، تعویض کردم. تیم حریف بعد از این حرکت از دفاع 4-1 به دفاع منطقه ای ساده تغییر حالت داد و خوشبختانه بازی به سود ما ادامه یافت.
از آن روز به بعد، من وقت زیادی را صرف فکر کردن درباره ی این که چگونه می توان با این نوع دفاع مواجه شد کردم و در حال حاضر نیز من قبل از هر بازی توجه خاصی به امکان استفاده شدن این دفاع می کنم. به همین خاطر من و بازیکنانم شوکه نخواهیم شد. من یک بازی آماده برای هر نوع دفاع غیر معمول مثل: "مربع و یک"، "مثلث و دو" و در نهایت "لوزی و یک"، دارم.
 
"لوزی و یک"
قاعده ی این دفاع مشابه دفاع "مربع و یک" با یک تفاوت در چینش بازیکنان می باشد. آرایش آن شامل یک نفر در جلو می باشد. هدف این دفاع حمله به گارد راس برای از هم پاشاندن سازماندهی حمله می باشد (دیاگرام 9). این دفاع در مقابل تیم هایی که دارای بازیکنان شوت زن و بازیکنانی که از نزدیک خط عرضی نفوذ خوبی دارند، می باشند، دفاع خوبی نیست. به همین دلیل، همان آرایشی که ما در مقابل دفاع "مربع و یک" استفاده کردیم، می توانیم در اینجا نیز استفاده کنیم. نفوذ یک سلاح قدرتمند در برابر این دفاع می باشد. نتنها فقط به خاطر انتخاب های پرتاب پاس، بلکه به خاطر این که این نوع دفاع راه های نفوذ به داخل را هم فراهم می کند.  مخصوصا دفاع لوزی در پست پایین ضعیف و آسیب پذیر می باشد.
حمله در مقابل دفاع لوزی و یک Attacking The Diamond And One Defense
حمله
یک حمله مخصوص که بارهای متعدد مورد آزمایش قرار گرفته و در مقابل این نوع دفاع موفق بوده است، به شرح ذیل می باشد (دیاگرام 10): 3 که با دفاع نفر به نفر مواجه است، در کنار چهار برای ایجاد تجمع (استک Stack) قرار می گیرد. در ضمن ، توپ در محیط پخش می شود. هنگامی که 2 توپ را دریافت کرد، به طرف پایین در سمت مخالف تجمع دریبل می زند و به 5 که به طرف کرنر آمده است، پاس می دهد. سپس 2 به سمت دیگر حرکت می کند. در همین زمان 4 به سمت بالا به سرعت حرکت می کند و از 1 توپ دریافت می کند تا آن را به 2 که باید در وضعیت تهدید سه گانه قرار داشته باشد، پاس دهد (دیاگرام 11). با این حال، در زمانی که 4 توپ را در اختیار دارد، 3 به سمت دیگر متقاطع با برش 2، حرکت می کند و به 5 پیک می دهد. این بازیکن از پیک استفاده می کند و به سمت توپ حرکت می کند تا بر اساس زمان حمله امکان دریافت پاس از 2 یا 4 را داشته باشد.


 

 حمله در مقابل دفاع لوزی و یک Attacking The Diamond And One Defense  حمله در مقابل دفاع لوزی و یک Attacking The Diamond And One Defense
 

در این وضعیت مثلثی، 2 و5 موقعیت خوبی برای شوت دارند. 3 هم فرصت خوبی برای شوت جفت دارد. حتی اگر هیچ یک از این اتفاق ها نیافتد، 2 می تواند توپ را به 4 واگذار کند تا مجددا او به 3 که برای آزاد شدن از پیک 1 استفاده کرده است، پاس دهد (دیاگرام 12). اگر 3 موقعیت شوت نداشته باشد، می تواند به 1 که بعد از پیک به سمت حلقه رول کرده است، پاس دهد. پاس خوب به 5 یا 1، دو انتخاب نهایی می باشند که امکان دارند اتفاق بیافتد. در طول این حمله، امکان پاس طولی به بازیکن آزاد بدون آنکه مدافع آن را بزند، همواره وجود دارد. مسلما در هر کدام از این تکنیک ها زمان بندی مناسب یک شرط است.
حمله در مقابل دفاع لوزی و یک Attacking The Diamond And One Defense

نتیجه گیری
هرگز به خود و تیم اجازه ندهید که به هنگام مواجهه با این نوع دفاع ها غافلگیر شوید. با آماده بودن، شما به حریف خود می فهمانید که انتظار این حرکت را  داشته اید.
از تمامی اصل حمله در برابر دفاع منطقه ای استفاده کنید.
حمله ی عاقلانه ای را انتخاب کنید که بازیکن تحت فشار بتواند طوری حرکت کند که به هم تیمی های خود فضای بیشتر و موثرتری بدهد.
چهار بازیکنی که با دفاع منطقه ای مواجه می شوند، باید وظایف خود را نسبت به گذشته بهتر انجام دهند، زیرا بازیکن تحت فشار فضا را برای آن ها باز کرده است.
از آنجا که بازیکن تحت فشار گارد راس تیم است، توصیه می شود که این بازیکن جای خود را با گارد دیگری عوض کند که تحت فشار نیست و یا تیم در صورت امکان دو گارد راس داشته باشد.
بعد از هر شوت باید موقعیت برای ریباندرها فراهم باشد، چون ممکن است آسیب پذیری تیم حریف در این نقطه باشد.
بسیار مهم است که انتخاب عاقلانه از چهار بازیکن داشته باشید که بتوانند با دفاع منطقه ای مواجهه بشوند. بازیکنان کناری باید شوت زنان خوبی باشند و 4 نیز که کلید شکستن این دفاع است، باید شوت زن و پاسور خوبی باشد.
به دفاعی مستحکم که موقعیت را برای شما مناسب می کند و توپ و فرصت ضدحمله را در اختیار شما قرار می دهد، اصرار ورزید. این کار از شکل گیری آرایش دفاعی حریف جلوگیری می کند.
خیلی از مربیان روش دفاع غیر معمول را روشی ضعیف برای دفاع می دانند و من نیز از بعضی جهات با آن ها موافقم. به هر حال، این دفاع حریف را غافلگیر می کند و من قویا پیشنهاد می کنم که قبل از هر بازی، مربی دقایقی را صرف وظایف بازیکنان در مقابل این نوع دفاع ها کند.

Share
Comment's

فارسی را پاس بداریم

 

نظرات کاربران (1)


خیلی ترکیب خوبی بود
امیرحسین

ما را از نظرات خود آگاه سازید:


 نام

 ایمیل

 وب سایت
 

 تمامی حقوق متعلق است به Slam.ir

برنامه نویسی وب || پشتیبانی || پرتال || توسعه نرم افزار خاتم